Поради багатодітним батькам

/Files/images/рппао.jpgУніверсальної формули виховання дітей в багатодітній сім'ї не існує, оскільки кожне вічко суспільства сама для себе визначає, як вибудовуватиме стосунки, яку виховну систему застосовувати. При цьому важливо враховувати власні особливості, етичні принципи, релігійні погляди і тому подібне Проте існують деякі загальні моменти, характерні в цілому для багатодітних сімей. Керуючись нехитрими правилами, можна істотно полегшити життя собі і виростити щасливих дітей.

Зазвичай різниця в моделі поведінки в багатодітній сім'ї стає дуже помітною після того, як в ній з'являється треті і подальші діти. Саме на цьому етапі звичні схеми управління доводиться передивлятися.

Хто в сім'ї головний?

Поширеною помилкою багатьох сучасних батьків стає орієнтування лише на дитину. Її потреби, інтереси, а також капризи ставляться на перший план. У результаті мати та батько можуть перетворитися на «обслуговуючий персонал» підростаючого егоїста. Але коли в сім'ї вже більше двох дітей, така модель швидко зживає себе. Малятам потрібно дати зрозуміти, що «правителі» в їх маленькій державі - батько і мати, а вони – «народ». І тут важливо, щоб влада «батьківської верхівки» не була деспотична, а грунтувалася на любові і розумінні.

Я у домику!

Очолююче положення батьків повинне підтверджуватися наявністю у них якоїсь особистої зони. Наприклад, діти повинні знати, де можуть «жити» і «гуляти» їх іграшки, а куди доступ їм категорично заборонений. Так, у батька може бути своє крісло, у мами – затишна тахта у кавового столика або ж загальне місце відпочинку дорослих – їх спальня.

Дітей потрібно навчити, що якщо дорослі знаходяться в своїй особистій зоні — всі прагнуть їх не чіпати. Природно, у міру дорослішання дітей в кожного також повинен з'явитися «свій куточок».

Дозована увага – залог любові і розуміння

Нормальна кількість батьківської уваги - залог рівноваги в сім'ї. Відомо, що чим більше стає дітей в сім'ї, тим краще вони один з одним грають. У них з'являється можливість вибору ігрових партнерів - для нудьги просто немає часу.

При цьому важливо пам'ятати про індивідуальну батьківську увагу для кожної дитини – час від часу мати або батько повинні особисто займатися з кожним: грати, гуляти, займатися побутовими справами або просто базікати.

Пам'ятайте, що ваша старша дитина деколи підсвідомо хоче здатися малям, щоб добитися більшої до себе уваги - не засуджуйте його дуже строго. При цьому не перенавантажуйте його обов'язками як «найдорослішого» - допомога батькам має бути дозованою. Окрім домашніх справ і метушні з молодшими братами-сестрами у нього має бути особистий час на свої захоплення.

Ми – друзі!

Незадовго до появи в сім'ї третьої дитини, потрібно згуртувати старшу і молодшу дитину – поселити їх в одній кімнаті, навчити їх грати разом, збиратися, їсти, купатися і тому подібне Молодшому в такій ситуації буде психологічно простіше сприйняти появу в сім'ї нового маляти, а у вас з чоловіком буде можливість хоч би трохи поспілкуватися наодинці.

Про делегування повноважень і пріоритети

Якщо в сім'ї троє і більше дітей, то потрібно навчитися розподіляти обов'язки і справлятися із справами, розподіливши їх по мірі важливості. Так, діти-дошкільники сповна можуть допомогти мамі і по господарству (прибрати іграшки, помити посуд, протерти пил) або деякий час доглянути за малям. Не забувайте, що ці заняття не повинні виглядати як покарання і не здаватися рутиною – обіграйте завдання, піднесіть це в дружньому тоні, відзначте, що вам важлива допомога саме від вашої дитини.

Вам також доведеться переглянути систему пріоритетів, навчитися вирішувати, що ви робите на початку, що потім, а за що взагалі не візьметеся. Не варто звалювати все на себе, вчитеся просити допомоги у чоловіка або родичів, а може і у близьких друзів. Залишайте сили на себе і чоловіка. Пам'ятаєте, що батьки первинні, а діти вторинні, і від вас ніхто не чекає жертвенності.

У вашій сім'ї можуть бути свої закони, але головне, щоб у дорослих не було розбіжностей з приводу «зведення правил» поведінки. Інакше дітям складно буде дотримуватися цих законів, ваш авторитет, як «правителів», почне падати, а діти менше до вас прислухатимуться і погано поводитимуться. Головне правило, яке потрібно запам'ятати: ви повинні жити не ради себе, і не ради дітей, а ради сім'ї – жити в мирі і злагоді один з одним.