Підписатися на RSS

Роль батька в психологічному розвитоку дитини

/Files/images/imорпоп.jpgЧисленні дослідження показують, що батько може робити значний позитивний або негативний вплив на психічне здоров'я дитини.

Помічено, що дитина, батько якої в перші роки життя брав участь в повсякденному догляді за ним (за винятком грудного годування, батько цілком здатен забезпечити повний догляд за дитиною - може купати, сповивати і гойдати її також уміло, як і мама.), проявляє велику відкритість в спілкуванні з отточуючими. Якщо хлопчики позбавлені батьківської уваги в перші роки життя, то вони погано адаптуються в колективі і частіше емоційно не стабільні, можуть проявляти прагнення до руйнівних дій.

Часто батьки приймають другорядну роль у вихованні дітей раннього віку. Це може бути пов'язано з їх почуттям некомпетентності в цьому питанні і вони часто підтверджують це словами: "Мій час ще не прийшов". Проте батьки здатні і можуть не гірше за матерів уловлювати сигнали немовляти і брати участь в догляді за дитиною. Відомо, що немовлята, батьки яких розмовляли з ними ще до їх народження, раніше інших починають виділяти пап з оточення, частіше зупиняють на них свій погляд. Стиль взаємодії батьків з маленькими дітьми відрізняється від материнського. Приміром, батьки влаштовують незвичайні, енергійні, непередбачувані ігри, пов'язані з метушнею і нерозберихою. У таких іграх дітям особливо подобається прояв фізичної сили і стихійності. Так вони формують швидку реакцію на можливі небезпеки, уміння приймати вірне рішення в складних ситуаціях, знімають надлишки емоційного напруга, заряджаються позитивними емоціями.

Батько є для дитини важливою ролевою моделлю.

Саме у спілкуванні з ним, наслідуючи його, хлопчик вчиться бути чоловіком, набуває типово чоловічі риси характеру. Кожен батько повинен усвідомлювати це і завжди пам'ятати, що з самого раннього віку дитина наслідуватиме його у всьому, в самих незначних дрібницях: в міміці, жестах, мові - і передусім у відношенні до матері! Відношення батька до матері значною мірою визначає характер відношення хлопчиків до дівчаток.

А дівчинка дізнається, як чоловіки відносяться до жінок, мимоволі вчаться розуміти природу чоловіка. Любов батька до доньки дає їй упевненість у своїй жіночій привабливості і чарівливості. Кожного разу, підкреслюючи, що його "дочка розумниця і красуня", батько формує у неї упевненість в собі. Недостатня емоційна чуйність батьків може привести до нестійкого настрою і примхливості у дівчаток, як засобу привертання уваги.

В цілому у дітей на прикладі взаємовідносин батька і матері формується уявлення про те, що таке сім'я.

Участь батька у вихованні дітей нарівні з матір'ю робить безпосередній вплив на формування особових якостей дитини, від яких багато в чому залежить її майбутнє благополуччя.

Кiлькiсть переглядiв: 359